Moda Nasıl Takip Edilir
Moda Nasıl Takip Edilir

Moda, toplum tarafından kabul edilen veya kabul edilmesi istenen geçici bir yenilik akımıdır. Modayı sadece kılık kıyafet alanında yenilik olarak indirgemek yanlış olur. Sanat, müzik, edebiyat alanlarında da modadan bahsedilebilir. Ama elbette en yaygın alan yine kılık kıyafettir. Renk, model, aksesuar da modayı etkiler. Modaya düşkün olan insanlar da çeşitli mecralardan yenilikleri takip eder. Kadın veya erkek olsun moda tutkunları için ilk duyan ve uygulayan olmak çok önemlidir. Peki, moda, nerelerden ve nasıl takip edilebilir? İşte cevabı!

Bloglar

Pek çok blogger ve vloger’lar modayı derinlemesine inceleyerek, kendine ait internet sitesi veya daha farklı alanlarda edindiği bilgi ve tecrübeleri, takipçileriyle ve modaya ilgi duyan insanlar ile paylaşır. Bu blogger’lar ya moda alanında çalışma yürütüyorlardır ya da bu işi sadece hobi olarak yapıyor olabilirler.

Dergiler

Sadece modadan bahseden yerli ve yabancı basım dergiler de bir başka alternatiftir. Hem de bu dergilerdeki içerikler profesyonel kişiler tarafından oluşturulur. Böylece güvenilir bir kaynak olarak kabul edilir. Bu dergilerde ayrıca ürünleri alabileceğiniz yer ve mağaza önerileri, kombin önerileri de bulunur. Bu dergilere aylık veya yıllık abone olabileceğiniz gibi, abone olmadan istediğiniz zaman satın da alabilirsiniz.

Sosyal Medya

Facebook, Twitter ve İnstagram’da bulunan moda hesapları belirli aralıklarla bu sezonun rengi, bu yazın plaj trendi gibi içerikler paylaşırlar. Bu konuda özellikle İnstagram daha gelişmiştir. Ayrıca çeşitli markaların hesapları da bu konuda yardımcı olur. Sosyal medyada faaliyet gösteren bu hesaplara yine sosyal medya üzerinden mesaj yoluyla aklınıza takılan soruları sorarak cevap alma şansı da bulursunuz.

Televizyon

Televizyonda yayınlanan çeşitli programlar bize moda hakkında birtakım ipuçları verir. Yayınlanan bu programlar sayesinde uzmanların görüşlerini birinci ağızdan çok rahat bir şekilde duymuş oluruz. Hem de bu programlarda modada yapılan ve yapılmaması gereken yanlışları da görmüş olursunuz.

Alışveriş Siteleri

Online alışverişi tercih ediyorsanız, alışveriş yapacağınız siteye giriş yaptığınızda karşınıza genellikle aynı model veya renkte ürünler çıkar. Bu da o ürünlerin moda olmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca bu siteler size çok sayıda seçenek ve marka sunar. Böylece aradığınız ürünü bulma şansınız daha da artar.

Defileler

Modayı takip etmenin en etkili yolu tabii ki defilelerdir. Alanında uzman tasarımcılar tarafından belirli yer ve zamanlarda düzenlenen defileler, hem size bu konuda oldukça yardımcı olacak hem de dize eşsiz bir tecrübe kazandıracaktır.
Toplumda, modayı sadece maddi durumu iyi olanlar takip edebilir şeklinde bir algı oluşmuş olsa da bu düşünce doğru değildir. Herkes moda olan rengi ve modeli eski kıyafetlerine uygulayabilir. Böylelikle her yaştan ve kesimden insan modayı yakalamış olur. Modayı illa ki satın alınması gereken yeni bir ürün olarak düşünmek elbette ki yanlıştır.

Sonbahar-Kış Modasında Son Trendler Sonbahar-Kış Modasında Son Trendler

Moda da öncü markaların koleksiyonlarını tanıtması üzerine 2017/2018 sonbahar kış trendleri belli oldu. Ekim ayının sonlarına yaklaşılan şu günlerde artık dolapları yaz kokusundan çıkarmanın vakti geldi de geçiyor bile.

70'ler Modası

Bu akımla birlikte...
Kendinize Uygun Moda Renkleri Nasıl Seçersiniz Kendinize Uygun Moda Renkleri Nasıl Seçersiniz

Renklerin de tıpkı insanlar gibi konuşabildiğini, her farklı rengin farklı bir anlam ifade ettiğini zamanla öğrendik. Çiçek alırken, giysi seçerken, hatta saç rengimizi değiştirirken bile bu anlamlardan yola çıkıyoruz çoğu zaman. Kendimizi, kişiliğimizi, zevklerimizi ve duygularımızı yansıtan renkleri üzerim...